Valknut

Valknut zwany również "węzłem poległych" (bezpośrednie tłumaczenie), lub "sercem Hrungnira", pojawia sie najczęściej na stellach kamiennych, w części związanej ze śmiercią lub Odynem. Innym miejscem jego znalezienia jest statek grobowy, z grobu dwóch kobiet (w różnym wieku) - w tym jednej z wyższej sfery społecznej, zmarłej prawdopodobnie na artretyzm.

Współcześnie używany jako jeden z popularniejszych symboli wiary w panteon Bogów nordyckich, zarówno w pogaństwie, neopogaństwie jak i w Asatru - jednak w przeciwieństwie do Mjollnira nie jest to najprawdopodobniej szczęśliwy wybór.

Symbol faktycznie poprzez swe występowanie może być wiązany z Odynem - jako Valfatherem ale jego obecność w grobie kobiecym sugeruje iż również jako opiekunem klasy możnych a nie jedynie zabitych wojowników.

Idąc ku jego innej nazwie.

Hrungnir byl najpotezniejszym kamiennym olbrzymem. Najpierw zapędzil sie podczas wyścigu z Odynem do Asgardu a potem po "podpiciu" i przechwałkach stoczył przegrany - ale sławny pojedynek z Thorem. Jako broni używal krzemiennego tluczka... i ponoć właśnie strzaskany fragment tego tłuczka dał początek wszystkim krzemiennym skałom (a drugi utkwił w głowie Thora).

Andrzej Kempiński w swoim "Ilustrowanym leksykonie mitologii wikingów" sugeruje iż może być ten symbol powiązany poprzez właśnie Hrungnira z runą Thurisaz.

Ponieważ jako symbol jest Valknut wieloznaczny a runa Thurisaz w swym Staronordyckim poemacie ma nawiązania i do chorób... możliwe iż symbole te w jakiś sposób były powiązane.

Obrazek fragmentu kamienia z Valknutem z wikipedii

Kategorie tematyczne: 

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.