HeimdallR może być tłumaczony dosłownie jako "Drzewo Świata" (Dallr - prawdopodobnie indo-europejskie okreslenie na drzewo, kolumnę ale również łuk lub dolinę, Heim - świat, dom) znany jest również pod imionami Hallinskiði (Krętorogi), Gullintanni (Złotozęby) i Windhler (Wietrzne Morze). W mitologii występuje również jako Rig - ojciec trzech warstw społecznych i w pewien sposób również wszystkich ludzi (mimo iż ich nie stworzył) - stąd jak najbardziej prawidłowy jest zwrot w wieszczbie Volvy określający ludzi jako synów Heimdalla (megir HeimdallaR).
magia
Gdy wiatr zaświszcze na jesieni,
Wtłaczając w uszy dziwne słowa
To idzie burza - mówi wiedza
Oddział Odyna rusza na łowy.
W czas ten pamiętać warto aby
Z domu nie ruszać bez potrzeby
Zwłaszcza gdy noc nas może zastać
By nie napytać sobie biedy.
Gdy kruki rano pieśń swą zaczną
Wieści od dzioba w dziób popłyną
Valfather siedząc na Hildskjalfie
Dowie się kto mu co jest winien.
"Runy"
"Runy"
Autorzy: Paulina Horbowicz, Gerert Kreutzer, Witold Maciejewski, Dominika Skrzypek
Wprowadzenie do leczenia runami
Wędrując po forach ezoterycznych, nie sposób nie natknąć się na dział runiczny a w nim porady jak to kurzajki, grypę, raka i bolący łokieć runami się wspaniale leczy.
Najczęściej "przepisy te" mają tyle wspólnego z technikami leczenia przy pomocy run, co zeszłoroczny śnieg z trzęsieniem ziemi w Honolulu.
Pieśń Sigurda
Poniżej przedstawiam tłumaczenie fragmentu "Sigdrifumalu", związanego bezpośrednio z runami:
6. «Piwo przynoszę, drzewo bitewne,
zmieszane z siły, i wielkiej sławy;
Zaklęcia zawiera i lecznicze znaki,
pełne dobroci i radości runy.»
Runy tradycyjne a współczesne
Istnieje współcześnie wiele systemów magicznych a ich użytkownicy zazwyczaj stosują je z powodzeniem (mniejszym lub większym).
W wypadku run, które posiadają swoją historię, zachowane informacje o inskrypcjach religijno-magicznych (oraz same inskrypcje) i nawiązania mitologiczne w zakresie ich stosowania, dochodzi dość często do konfliktu pomiędzy światem ezoterycznym a rekonstrukcyjnym.
Freya
Słowo Freya jest tłumaczone dosłownie jako Pani. Od jej imienia określano szlachetnie urodzone kobiety własnie przydomkami Frú, Frúa.
Freya była córką Njorda Boga morza (dokładniej wód przybrzeżnych żeglugi i rybołóstwa) i prawdopodobnie jego siostry Nerthus - Ziemi w/g Tacyta. Jej bratem i prawdopodobnie początkowo kochankiem lub mężem był Frey. Wywodziła się z rodu Wanów, stąd jej przydomki: Wanadis, Wanagod i Wanabrúðr.
Zimowe Noce - Winter Nights
Trzecim z istotnych świąt wymienianych przez Snorriego były tzw. Winter Nights. Na Islandii obchodzono je pomiędzy 11 a 18 października (obecnie obchodzi je się nadal między 13 a 15 października). Uznawane były za początek zimy i bezpośrednio związane z nadejściem chłodniejszych nocy. Uczta,ofiary,modlitwy i świętowanie podczas niej, miały zapewnić dobry nadchodzącyc rok a zwłaszcza nadchodzącą zimę. Z "Sagi o Olafie Haraldsonie" wiemy iż święto to było suto zakrapiane alkoholem i gromadzili się na nie ludzie masowo, tak iż nikogo nie mogło zabraknąć.
Pieśń o Runach
1. (140) Pamiętam wisiałem na wietrznym drzewie
przez dziewięć nocy wisiałem
Włócznią przebity, byłem w ofierze Odyna,
sam dla siebie,
Na drzewie, którego nikt nigdy nie poznał
gdzie jego korzenie sięgają.
2. (141) Nikt mnie nie wspomógł chlebem ni rogiem,
gdy wisząc w dół spoglądałem;
runy podjąłem, krzycząc je wziąłem,
poczułem wtedy, iż spadam.
3. (142) Dziewięć też zaklęć wnet otrzymałem
Od syna Bolthorna i Bestli ojca;
Napój dostałem, miód najwspanialszy
Pobrany wprost z Othrörir.
Ścieżki i Bezdroża Runiczne
"Ścieżki i Bezdroża Runiczne"
Autor: Tomasz Misterka
Autor kart: Dariusz Cecuda
Ponieważ niezwykle trudno jest recenzować własną książkę, pozwolę sobie ograniczyć się jedynie do prezentacji najważniejszych, zawartych w niej elementów: