Runa Tiwaz

Tiwaz - Tyr

Staroangielski - Tir
Tyr jest gwiazdą przewodnią;
dobrze jest wiernym być władcy;
świeci w ciemności nawet w mgle
nocnej i nigdy nie zawodzi.

Staronordycki - Tyr
Tyr jest jednorękim Bogiem.
Kowal często sam dmie w miechy.

Staroislandzki - Tyr
Tyr jest jednorękim Asem
Za sprawą wilków
Prawa ustanawia w świątyni.
Zarządca. Mars.

Informacje Ogólne

Tyr jest jednym z germańskich bogów, wiązanym właśnie z honorem, sprawiedliwością, prawem i chwałą. W dawnych społecznościach niezwykle istotne było dotrzymywanie przysiąg. Od lojalności towarzyszy zależało przeżycie. Jeśli zawodził któryś z nich, cała społeczność była osłabiona. Jeśli zdrada i niedotrzymanie przysięgi pochotdziło z zewnątrz - tym gorzej.

Pamiętać również trzeba iż Tyr był jednym z bogów wiązanych z walką - jednakże przyjmuje się iż wspierał zawsze tych, po których stronie stała słuszność i prawo. Ludzi szlachetnych poznawano właśnie po tym, iż zawsze dotrzymywali danego słowa. W dzisiejszych czasach, gdy gloryfikuje się spryt i tzw. zaradność — często kosztem innych ludzi, honor i dotrzymywanie obietnic nabiera znaczenia niemal archaicznych wartości.

Przypomnieć tu warto pokrótce opowieść, z którą Tyr jest najmocniej wiązany — gdy bogowie pętali Fenrisa, jedno z dzieci Lokiego, Tyr zgodził się jako jedyny, aby udowodnić iż nie jest podstępem zakładanie mu więzów, włożyć swą dłoń do jego paszczy. Gdy Fenris został spętany, nie cofnął swej ręki, pozwalając ją odgryźć. Runa ta może być więc wiązana również z trudnymi wyborami oraz dążeniem do ich realizacji zgodnie z własnymi zasadami. Jeżeli jednak istnieje możliwość wyjścia z sytuacji bez strat materialnych, ale kosztem sprzeniewierzenia się zasadom, którym hołdujemy, należy się zastanowić czy jest to tego warte.