Runa Kenaz

Kenaz - Pochodnia, wrzód

Staroangielski - Cen
Pochodnia daje jasny płomień
dla wszystkich lśni i rozjaśnia mrok,
chroniąc miejsce spoczynku władcy.

Staronordycki - Kaun
Wrzód jest przekleństwem dla dzieci;
Smutek powoduje iż człowiek blednie.

Staroislandzki - Kaun
Wrzód jest złem dla dzieci
I ich zmorą
I źródłem rozkładu.
Król. Uraz.

Informacje Ogólne

Jeśli powiążemy ogień pochodni, z informacjami jakie posiadamy z historycznego punktu widzenia o obyczajach związanych z ogniem wśród ludów germańskich, należy zwrócić uwagę na trzy elementy.

Po pierwsze, blask i światłość były przypisywane osobom szlachetnie urodzonym i bohaterom. Nie bez znaczenia jest tu fakt iż HeimdallR przekazał runy i wiedzę o nich tylko tej trzeciej klasie ludzi. Mamy więc w Kenaz ogień wiedzy, by nie rzec kaganek oświaty — aczkolwiek niekoniecznie niesiony pod strzechy.

Drugim aspektem są rytuały związane ze śmiercią - ślady znalezione na terenie nekropolii sugerują, iż praktykowana była kremacja, tak więc Kenaz może być wiązana z ogniem rytualnym, służącym do wyprawienia w drogę dusz wkrótce po śmierci.

Trzecim jest aspekt ochronny — Germanie stosowali ogień do oczyszczania i odpędzania chorób i złych duchów oraz jako środek ochronny przeciwko nim. Bywało często iż w salach sypialnych całą noc paliły się lampki lub pochodnie. Pozostałości tego zresztą są również w czasach dzisiejszych, aczkolwiek zazwyczaj stosowane w sypialniach małych dzieci.

Nie do pominięcia są tu również wersy ukazujące Kenaz jako wrzód, powód problemów i zmartwień. Bywało iż trudno gojące się rany, zanieczyszczone i ropiejące również dezynfekowano z braku innych możliwości ogniem.

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.