Runa Ehwaz

Ehwaz - Koń

Staroangielski - Eh
Koń jest radością książąt wśród wojowników.
Ogier jest dumny ze swych kopyt,
gdy bogaty człowiek w siodle
nie szczędzi mu pochwał;
Jest ogromną wygodą dla obieżyświatów.

 

Informacje Ogólne

Związek człowieka z koniem możemy obserwować i dziś. Wzajemny szacunek ludzi do koni i wartość konia jako towarzysza w podróży nie zmieniła się przez wieki. Faktem jest, iż dziś konie zostały wyparte przez samochody, ale nadal istnieje więź miedzy nimi a ludźmi, którzy z nimi przestają. Jako runa związana z przyjemnością pozostaje w dość bliskim związku z Eihwaz, tym bardziej iż od dobrego konia zależał nie tylko dobrobyt w domu (prace polowe) lecz bojowy rumak decydował również o życiu lub śmierci dosiadającego go jeźdźca. Dodatkowo, jeśli weźmiemy pod uwagę relację Tacyta, koń był uważany za zwierzę wróżebne — były konie specjalnie hodowane do tego celu, których nikt nie dosiadał ani nie wykorzystywał do prac rolnych. Widoczny w Sadze o Egilu sposób wykorzystania głowy końskiej do magii, z runami związanej, również pokazuje jak wielkie znaczenie koń odgrywał. Nie można zapomnieć i o cudownym, ośmionogim rumaku Odyna — Sleipnirze, który był synem Lokiego.

W odpowiedzi na Twoje pytanie, wylosowano znak:

Błąd | runy.net.pl

Błąd

Komunikat o błędzie

  • Warning: include_once(znaki.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'znaki.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(funkcje.inc.php): failed to open stream: No such file or directory w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: include_once(): Failed opening 'funkcje.inc.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php73/usr/share/pear') w include_once() (linia 1 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/common.inc:2821) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function pozycja_runy() w eval() (linia 5 z /home/klient.dhosting.pl/hieroglif/runy.net.pl/public_html/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.